cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 
Announcements
Tell us what you want to see on the Community here!
Close

Dropbox files & folders

Get in sync with the Dropbox Community. Our members can answer all your questions on Dropbox files and folders. Join a discussion or start your own today.

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Удалённые файлы не восстановились (deleted files weren't recovered)

Highlighted

Удалённые файлы не восстановились (deleted files weren't recovered)

New member | Level 2

Здраствуйте , усттановил dropbox изначально хотел перекинуть файлы с компьютера на iphone но при скачке нажимал далее , началась загрузка не понял что это , но потом дошло что идёт синхронизация с компьютером , начал всё исправлять удалил файлы в папке dropbox ибо мне это не нужно было но потом когда я зашёл в fl srudio 20 на свой проект у меня высвятилось что некоторые файлы не найдены , зашёл на сайт , выбрал восстановить все файлы , забыл зайти в dropbox на компьютере когда зашёл шла синхронизация хотя я отключал её , хотел повторно восстановить файлы но файлов нет ни на сайте ни на компе они не восстановились , прошу помогите восстановить файлы!

1 Reply 1
Highlighted

Re: Удалённые файлы не восстановились

Dropboxer

Привет, @lilruddy! Спасибо, что разместили свой вопрос в сообществе Dropbox.

Похоже, у вас было включено резервное копирование компьютера при установке настольного приложения, которое сохранило ваши документы, загрузки и папки рабочего стола в папке Dropbox.

Если вы не хотите его использовать, вам необходимо отключить эту функцию, а затем переместить файлы обратно в их исходное расположение.

Насколько я понимаю, вы удалили некоторые из них во время синхронизации в папке Dropbox.

В таком случае не могли бы вы взглянуть на вкладку удаленных файлов, страницу событий, а также в локальную корзину / корзину для дополнительной информации о недостающих файлах?

Дайте мне знать, что вы нашли, спасибо!

PS. Я включил переведенную версию своего сообщения, извините за возможные ошибки.

Hi @lilruddy, thanks for posting your question on the Dropbox Community. 

It sounds like you had computer backup enabled when installing the desktop app, which saved your Documents, Downloads, and Desktop folders in your Dropbox folder. 

If you don't want to use it, you need to turn the feature off and then move the files back to their original locations. 

From what I understand though, you deleted some of them while they were syncing in your Dropbox folder. 

In that case, could you have a look at your deleted files tab, your events page, as well as your local Trash/Recycling Bin for any additional information on the missing files? 

Let me know what you find, thanks!

PS. I included a translated version of my post, please excuse any errors. 

Lusil
Community Moderator @ Dropbox
https://dropbox.com/support

Heart Did this post help you? If so, please give it a Like below.
Still stuck? Ask me a question!
Tips & Tricks Find new ways to stay in flow or share your tips on how you work smarter with Dropbox.

Work Smarter with Dropbox

The way we work is changing. Share and discover new ways to work smarter with Dropbox in our community.

Sound good? Let's get started.
Who's talking

Top contributors to this post

What do Dropbox user levels mean?
Need more support?