cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 
Announcements
Tell us what you want to see on the Community here!
Close

Dropbox files & folders

Get in sync with the Dropbox Community. Our members can answer all your questions on Dropbox files and folders. Join a discussion or start your own today.

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Why are my files now 0 KB in size? / Нулевые файлы (файлы которые весят 0 КБ)

Highlighted

Why are my files now 0 KB in size? / Нулевые файлы (файлы которые весят 0 КБ)

Explorer | Level 3

Что делать, если мои файлы которые есть в дроббоксе почему-то стали весить 0 КБ (хотя ето не так)

7 Replies 7
Highlighted

Re: Why are my files now 0 KB in size? / Нулевые файлы (файлы которые весят 0 КБ)

Dropboxer

Hi @Maksim2, thanks for messaging today!

Are you seeing these file sizes on the Dropbox site, or in your Explorer/Finder window?

A screenshot of what you’re seeing would help me greatly!

---

Привет @Maksim2, спасибо за сообщение сегодня!

Вы видите эти размеры файлов на сайте Dropbox или в окне Explorer / Finder?

Скриншот того, что вы видите, очень мне поможет!

Jay
Community Moderator @ Dropbox
https://dropbox.com/support

Heart Did this post help you? If so, please give it a Like below.
Still stuck? Ask me a question!
Tips & Tricks Find new ways to stay in flow or share your tips on how you work smarter with Dropbox.

Highlighted

Re: Why are my files now 0 KB in size? / Нулевые файлы (файлы которые весят 0 КБ)

Explorer | Level 3

Здраствуйте, нет на сайте dropbox они тоже весять 0 Кб
Высылаю вам скриншот 
На данном скриншоте только один, а нулевых файлов много, они расположенны в разных папках
photo_2020-07-15_12-07-12.jpg

Highlighted

Dropboxer

Привет @Maksim2, я просто хотел спросить, проверил ли ты также историю версий файла?

Дайте нам знать, что вы найдете, спасибо!

PS. Я включил переведенную версию своего поста, прошу прощения за любые ошибки.

Hey @Maksim2, I just wanted to ask if you've also checked the version history of the file?

Let us know what you find, thanks!

PS. I included a translated version of my post, please excuse any errors. 

Lusil

Tips & Tricks Find new ways to stay in flow or share your tips on how you work smarter with Dropbox.

Highlighted

Explorer | Level 3

Здраствуйте, в данных файлах отсутствует история

они просто из ничего стали нулевыми и истории файла нету

Highlighted

Dropboxer

Привет, @ Maksim2!

Когда вы добавляли эти файлы в Dropbox, вы добавляли их в папку Dropbox на вашем компьютере или через веб-сайт?

Вы недавно редактировали или открывали эти файлы в другом приложении на вашем компьютере?

Поскольку для этих файлов нет истории, можно предположить, что файлы были такими, когда они были добавлены в ваш аккаунт Dropbox. У вас есть еще одна копия файлов, где они не находятся в 0 КБ в другом месте на вашем компьютере?

-----

Hi there @Maksim2!

When you added these files to Dropbox, did you add them into the Dropbox folder on your computer or through the website?

Did you recently edit or open these files in another app on your computer? 

Since there is no history for these files, it would suggest that the files were like this when they were added to your Dropbox account. Do you have another copy of the files where they aren't 0 KB in another location on your computer?

Daphne

Highlighted

Explorer | Level 3

Здраствуйте, я работал в етих файлах сразу в папке dropbox 
копий файлов нету, 
я работаю в етих в файлах через папку dropbox
насколько мне известно в данная ошибка файлов исправляется вами, вам нужна информация путь к файлам(где они находяться), мы можем связатся через почту я скажу какие файлы с 0 кб
могу дать свою почту

Highlighted

Dropboxer

Спасибо за проверку этого @Maksim2.

Если для файла нет истории версий, некоторые приложения могут создавать временные файлы во время редактирования, поэтому предыдущая версия может быть просто удалена и добавлена назад приложением, которое их редактировало.

Можете ли вы проверить шаги, описанные здесь, чтобы увидеть, можете ли вы найти удаленную версию этого файла?

Пожалуйста, имейте в виду, что для связи с вами в частном порядке это должно быть через наш канал поддержки. Вы можете проверить, какие варианты поддержки доступны для вас здесь.

-----

Thanks for checking that @Maksim2.

If there is no version history for the file, some apps can create temp files while editing so it could be that the previous version was simply deleted and added back by the app used to edit them.

Can you check out the steps outlined here to see if you can locate a deleted version of this file?

Please bear in mind that to contact you privately this would need to be through our Support channel. You can check out which Support options are available to you here.

Daphne

Work Smarter with Dropbox

The way we work is changing. Share and discover new ways to work smarter with Dropbox in our community.

Sound good? Let's get started.
Who's talking

Top contributors to this post

What do Dropbox user levels mean?
Need more support?